Dieta e vërtetë fillon nga truri, ja se si të humbni peshë vërtet

Dieta

Dieta e vërtetë fillon nga truri, ja se si të humbni peshë vërtet

Më: 25 janar 2020 Në ora: 07:27
Ilustrim

Sa herë i keni bërë vetes të njëjtën pyetje: "Nesër filloj dietën", por pastaj, nesër vjen dhe ditët, javët, muajt kalojnë dhe asgjë nuk është bërë. Ju keni provuar dhjetëra dieta të ndryshme, nga ato që premtojnë të humbni 10 kg brenda një jave (nuk mbani mend këtë) deri tek shkurtesat e tjera të thjeshta, duke pirë çajra bimore që premtojnë të humbni kile në një kohë të shkurtër, për më tepër pa bërë aktivitete fizike!

Me pak fjalë, ju jeni të lodhur dhe mbase keni edhe të drejtë, por para se të braktisni idenë për të humbur peshë përgjithmonë, një pyetje e thjeshtë: a keni menduar ndonjëherë pse menjëherë hiqni dorë nga një dietë? Këtu është përgjigjja (përtacia) është koka! E gjitha varet nga koka juaj e bukur e vogël që luan truket për ju. Le të shpjegojmë më mirë: mbase jeni i bindur, dhe e dini, që duhet të humbni ato kile shtesë, megjithatë, në praktikë ekziston diçka që ju bllokon: impulsi që me të vërtetë ju bën të vendosni të filloni.

A doni të humbni peshë një herë e përgjithmonë? Përdorni trurin, vetëm në këtë mënyrë do të keni mundësi të arrini në peshën tuaj ideale. E di, nuk është e lehtë dhe mbase dikush prej jush që do të lexojë do të ketë menduar "mirë, por si e bën?", Këtu është pika nervore: si ta aktivizoni kokën në mënyrë që të arrini një qëllim "të vështirë"? Le të shpjegojmë se si funksionojnë të gjitha dhe si të sillemi për të humbur në të vërtetë peshë.

Shkencëtarët thonë: "Asnjë dietë nuk funksionon vërtet nëse truri nuk bashkëpunon". Pra, këtu ka vetëm një pyetje: A doni të humbni peshë? Epo, atëherë filloni nga truri. Si ta bëjmë atë? Thjesht duke na bindur të bëjmë gjënë e duhur për t’u kujdesur për veten tonë. Kjo është, me pak fjalë, këshilla e nutricionistëve dhe psikologëve për ata që do të nisin një dietë.

A doni të humbni peshë? Ndryshoni mënyrën tuaj të të menduarit

Rregulli i parë themelor për të humbur peshë, edhe para fillimit të një diete, është të ndryshoni mënyrën si mendoni. Sigurisht, nuk është aq e thjeshtë, por ekziston një mënyrë për të filluar të mendoni ndryshe. Këto janë pyetjet që i bëni vetes. Këtu, ato janë pika kryesore për një rezultat të suksesshëm dhe për të arritur qëllimin tuaj. Prandaj, mos pyesni veten "Unë do të filloj dietën nesër", përkundrazi pyesni veten se cilat janë qëllimet tuaja afatshkurtra.

Mos mendoni se duhet të humbni, ndoshta, 20 kilogramë, por mendoni përkundrazi, që sot me siguri do të humbni gjysmën. Tashmë është një rezultat i mirë për të filluar. Asnjë dietë nuk mund të jetë e suksesshme nëse truri ynë nuk bashkëpunon. Do të thotë që, para se të zgjedhim cilin të ndërmarrim, do të ishte më mirë të kuptojmë pse vendosëm të humbim peshë dhe të ndiejmë nevojën për të ndryshuar imazhin tonë. Dieta është një proces kompleks, e cila duhet të çojë në një ndryshim të konsoliduar të mënyrës së të menduarit, dhe jo vetëm në dietë.

Armiku numër një i dietave? Stresi psikologjik

Kur filloni një dietë ose, madje, ideja për të vazhduar një dietë, faktori psikologjik është i përcaktuar por, kur nuk keni vërtet motivimet e duhura dhe ndoshta, kur këto vinë nga jashtë, nga të afërmit dhe miqtë që sugjerojnë të humbni peshë. Predispozita psikologjike është pra e rëndësishme: mënyra e re e të ngrënit, peshon gramat e ushqimit të lejuar ose shtimin e kalorive totale që duhen marrë, aq sa edhe qasja mendore me të cilën ndërmerret dieta. Pika themelore, sidoqoftë, është të kuptojmë se ndjekja e një stili më të shëndetshëm ushqimor do të përmirësojë mirëqenien tonë.

Dëshira për të ngrënë nuk varet nga uria që kemi por nga mendja

Si gjithmonë, koncepti i kokës dhe mendjes kthehet. Mendja është e lidhur, si një urë e pathyeshme për fizikun tonë. Kur jemi në dietë, mendimi i parë që bëhet qendror është dëshira për të ngrënë, edhe nëse nuk jemi të uritur. Pse? Sepse mendja jonë reagon ndaj asaj "ndalese". Ajo që është e gabuar me dietat është vetëm ajo: ngushtësia në të ngrënit atë që dëshironi dhe kur dëshironi. Dietat, nga ana tjetër, janë bërë posaçërisht për këtë por, si do të ishte nëse, në vend që të ndalonim disa ushqime, ne menduam, për shembull, të kujdeseshim për qenien tonë të brendshme? Ne ndoshta duhet të revolucionarizojmë konceptin e një programi për humbjen e peshës duke menduar mbi të gjitha si një proces ndryshimi.

Të qenit në dietë kërkon shumë energji, qëndrueshmëri, përgjegjësi, angazhim dhe kontroll dhe të gjitha këto cilësi, në planin afatgjatë, shemben. Ju nuk mund të jeni vazhdimisht nën kontroll, çfarë jete do të ishte! Kontrolli e vë ushqimin në qendër të jetës, protagonistin e mendimeve, fjalimeve, imazheve. Një objekt adhurimi për të dashur dhe urrejtur dhe për të sakrifikuar. Kërkesa për të ngrënë nuk varet nga niveli i sheqerit në gjak, është në mendjen tonë. Aty duhet të ndërhyjmë për të zhbllokuar metabolizmin duke bërë vend për ëndrra, pasione, dëshira. Mbipesha mund të lexohet si rezultat i nevojave të lënë pas dore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat