Dieta më e mirë për diabetikët - Bota Sot
Dieta më e mirë për diabetikët

Dieta

E martë, 20 nëntor 2018

Dieta më e mirë për diabetikët

Më: 18 prill 2018 Në ora: 14:44
Foto ilustrim

Pacientët me diabet mellitus duhet të përmirësojnë 100% dietën e tyre për të mbajtur në kontroll sheqerin në gjak.

Për këtë nevojitet të hani ushqime me vlera ushqyese, në sasi të moderuar, duke respektuar në maksimum dhe orarin e çdo vakti.

Pra, çfarë duhet dhe nuk duhet të hajë një pacient me diabet? Edhe pse ky argument sjell akoma debate, janë disa aspekte përmirësuese të rëndësishme.

Objektivat e dietës së diabetikëve

Plani i ushqimit duhet të bazohet në ushqime të shëndetshme dhe mes objektivave renditen këto:

Të mbash në kontroll nivelin e lartë të sheqerit në gjak

Mbajtja e një peshe të ekuilibruar

Shmangien e komplikacioneve të nivelit kardiovaskular

Reduktimi i nivelit të kolesterolit dhe triglicerideve.

Një funksionim të mirë të qarkullimit të gjakut

Stimulimi i aktivitetit të sistemit nervor.

Çfarë këshillojnë mjekët?

Një dietë për diabetikët e bazuar në tre vakte kryesore në ditë, të realizuar me orare të rregullta. Kjo i jep mundësi organizmit të përdorë më mirë insulinën që merret nga ilaçet.

Pavarësisht se duhet konsultë me mjekun, këto janë baza e një diete për diabetikët.

Karbohidrate të shëndetshme

Fruta dhe perime

Drithërat integrale

Bishtajoret, fasule, thierrza apo bizele

Produktet e qumështit pa yndyrë.

Fibrat dietike

Miell integral

Fruta të thata

Perime jeshile dhe fruta

Tërshëra

Acidet e shëndetshme yndyrore

Peshku i kaltër

Farërat dhe frutat e thata

Avokado

Vaj ulliri dhe kolze

Proteina

Bishtajoret

Veza

Mishrat e dobët, si pula apo gjeli.

Qumësht i skremuar ose i varfër në yndyrna

Peshk dhe fruta deti

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test