Dietë kronologjike? Nuk ka të bëjë me sasinë, por kohën - Bota Sot
Dietë kronologjike? Nuk ka të bëjë me sasinë, por kohën

Dieta

E martë, 13 nëntor 2018

Dietë kronologjike? Nuk ka të bëjë me sasinë, por kohën

Më: 22 qershor 2018 Në ora: 17:58
Foto ilustrim

Ndoshta kemi gabuar në gjithçka me fiksimin tuaj për peshoren, dhe kontrollin e asaj që konsumoni.

Por duke u fokusuar shumë tek kjo pjesë kemi harruar konceptin thelbësor: kur duhet të hamë?

Një pjatë makarona, është një pjatë makarona gjithmonë, por metabolizmi ynë ndryshon gjatë 24 orëve, e për rrjedhojë dhe aftësia për të përthithur ushqimin. Kështu nuk është njësoj të konsumosh makaronat në darkë, apo në drekë.

Quhet Dietë Kronologjike, dhe nuk është një dietë e radhës, por një regjim ushqimor për të cilin ka nisur të flitet që në vitet ’80. Thelbi është tek sinkronizimi i vakteve me orën e brendshme të trupit, duke nisur nga cikli gjumë-zgjuar, ditë-natë. Pra, duket se është më mirë të hash ushqim sa më herët.

Por cila është arsyeja shkencore e avantazhit të konsumit herët të vakteve? “Dimë ende shumë pak për dietën kronologjike, por dimë atë që vëzhgojmë. Pra, hormone ndjekin një ritëm rrethor, pra prodhimi i tyre ndryshon gjatë 24 orëve. Ata që konsumojnë pjesën më të madhe të kalorive në pjesën e parë të ditur janë më të dobët dhe kanë rrezik më të ulët për diabet dhe sëmundje të zemrës”, thotë Andrea Ghiselli.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test