Këtë ushqim duhet ta përfshini në dietën tuaj - Bota Sot
Këtë ushqim duhet ta përfshini në dietën tuaj

Dieta

Këtë ushqim duhet ta përfshini në dietën tuaj

Më: 4 dhjetor 2018 Në ora: 12:18
Foto ilustrim

Farat e lirit janë një ushqim shumë medicinale. Këto janë arsyet pse duhet ta përfshini atë në dietën tuaj:

është një antioksidues i shkëlqyer

rregullon pasqyrën hormonale

ul presionin e gjakut dhe kolesterolin

ndikon pozitivisht në diabetin

lehtëson inflamacionin dhe dhimbjen e lidhur me artriti, osteoporozën dhe migrenën

Fara e lirit përmban shumë minerale - magnez, mangan, fosfor, selen, hekur, kalcium dhe zink.

Po ashtu është e pasur me acide yndyrore omega-3 dhe mund të klasifikohet në mesin e super-ushqimeve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...