Mehmeti priti në takim përfaqësuesit e Odës Ekonomike Amerikane

Ekonomi

Mehmeti priti në takim përfaqësuesit e Odës Ekonomike Amerikane

Më: 12 korrik 2019 Në ora: 13:20
Pamje nga takimi

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti, ka pritur në takim përfaqësuesit e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë, të përfaqësuar nga drejtori ekzekutiv, Arian Zeka, Kujtim Gjevori dhe Ardian Hoxha.

Duke shprehur falënderimin për vizitën në Bankën Qendrore të Kosovës, Mehmeti ka njoftuar përfaqësuesit e Odës Ekonomike Amerikane për zhvillimet e fundit në sektorin financiar të vendit, në veçanti në sektorin bankar, i cili vazhdon të performojë mirë, duke nënvizuar rritjen e aktivitetit të këtij sektori në mbështetje të zhvillimit ekonomik të vendit dhe shkallën e lartë të qëndrueshmërisë që gëzon ky sektor.

Nga ana tjetër, përfaqësuesit e Odës Ekonomike Amerikane shprehën nevojën për rritje të mëtejme të përkrahjes nga ana e sektorit bankar për sektorin privat dhe lehtësim të qasjes në financa, veçanërisht për sektorët me projekte zhvillimore, të cilët kanë ndikim të drejtpërdrejt në zhvillimin ekonomik të vendit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat