Bloomberg: Dollari nuk është më monedha kryesore në botë

Ekonomi

Bloomberg: Dollari nuk është më monedha kryesore në botë

Më: 24 nëntor 2020 Në ora: 19:52
Ilustrim

Dollari nuk është më monedha kryesore në botë, pasi euro e ka tejkaluar për pagesa në tregun ndërkombëtar, për herë të parë nga shkurti 2013.

Deri në 37.82 për qind të transaksioneve ndërkombëtare të parave u kryen në monedhën evropiane, njoftoi Bloomberg, duke iu referuar të dhënave të Shoqatës Botërore të Telekomunikacioneve Financiare Ndërbankare (SWIFT), e cila përfshin 200 shtete dhe 11.000 institucione financiare.

Euro pasohet nga dollari amerikan, funta britanik, jeni japonez dhe dollari kanadez, i cili e shtyu juanin kinez nga pozita e pestë.

Përdorimi i dollarit u ul me 4.6 për qind nga dhjetori i vitit të kaluar deri në tetor të këtij viti, kështu që tani ai zë 37.64 për qind të aksioneve. Në të njëjtën kohë, euro u rrit me gjashtë për qind.

Dollari amerikan mbeti në vendin e parë kur bëhet fjalë për vendosjen e kredive. Ekspertët e shohin krizën ekonomike për shkak të pandemisë së virusit koronar, zgjedhjeve presidenciale amerikane dhe luftës tregtare me Kinën si arsyet e kësaj rënie të dollarit në listën e monedhave më të rëndësishme.

Që nga kulmi i tij në mars, dollari ndërkohë është dobësuar me 11 për qind dhe ekspertët thonë se ai do të pasohet nga një rënie e mëtejshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat