BQE paralajmëron për rrezikun e Bitcoin dhe kriptomonedhave - Bota Sot
BQE paralajmëron për rrezikun e Bitcoin dhe kriptomonedhave

Ekonomi

E martë, 16 tetor 2018

BQE paralajmëron për rrezikun e Bitcoin dhe kriptomonedhave

Më: 7 shkurt 2018 Në ora: 06:12
Ilustrim

Presidenti i Bankës Qendrore Evropiane (BQE), Mario Draghi, paralajmëroi për rrezikun e quajtur Bitcoin dhe kriptomonedhave të tjera aktive shumë të rrezikshme, të cilat duhet të mbahen me shumë kujdes, veçanërisht nga bankat.

“Monedhat virtuale janë subjekt i një paqëndrueshmërie të lartë. Çmimi i tyre është shumë spekulativ”, deklaroi presidenti i Bankës Qendrore Evropiane, Mario Draghi, para Parlamentit Evropian.

Sigurisht, BQE-ja nuk ka konstatuar që bankat kanë rezerva domethënëse të kësaj monedhe, për të cilën duken ende se nuk kanë shumë interes.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test