Noterët, përmbaruesit dhe ndërmjetësuesit trajnohen nga projekti i BE-se - Bota Sot
Noterët, përmbaruesit dhe ndërmjetësuesit trajnohen nga projekti i BE-se

Ekonomi

Noterët, përmbaruesit dhe ndërmjetësuesit trajnohen nga projekti i BE-se

Më: 2 mars 2018 Në ora: 07:13
Ilustrim

Projekti i financuar nga BE-ja "Mbështetje për profesionet ligjore falas dhe Shoqatën e Avokatëve" organizon trajnim për noterët, agjentët privatë të përmbarimit, ndërmjetësuesit dhe administratorët e falimentimit. 

Qëllimi i këtij projekti është të forcojë gjyqësorin duke forcuar Profesionet Ligjore të Lirë dhe Shoqatën e Avokatëve.

Ky është projekti i parë i këtij fushëveprimi në Ballkanin Perëndimor që mbulon të gjitha profesionet ligjore falas si avokatët, ndërmjetësuesit, noterët, agjentët përmbarues privatë dhe administratorët e falimentimit dhe Ministrinë e Drejtësisë brenda të njëjtit projekt.

Qëllimi specifik i këtij projekti është të kontribuojë në reduktimin e lëndëve të pazgjidhura, të rrisë efikasitetin e gjyqësorit, të përmirësojë qasjen në drejtësi dhe të rrisë besimin e publikut në gjyqësorin në vend.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test