Nënshkruhet marrëveshje mes Ministrisë së Financave të Kosovës dhe Emirateve - Bota Sot
Nënshkruhet marrëveshje mes Ministrisë së Financave të Kosovës dhe Emirateve

Ekonomi

Nënshkruhet marrëveshje mes Ministrisë së Financave të Kosovës dhe Emirateve

Më: 8 tetor 2018 Në ora: 12:18
Bedri Hamza ka zhvilluar sot takimin bilateral në Abu Dhabi me ministrin e Shtetit për Çështje Financiare Obaid bin Humaid Al Tayer

Ministri i Ekonomisë Bedri Hamza ka zhvilluar sot takimin bilateral në Abu Dhabi me ministrin e Shtetit për Çështje Financiare Obaid bin Humaid Al Tayer, me ç'rast ka nënshkruar edhe një marrëveshje të bashkëpunimit ndërmjet Ministrive të Financave të dy vendeve.

Gjatë takimit Hamza falënderoi Emiratet e Bashkuara Arabe për ndihmën e dhënë popullit të Kosovës, që nga paslufta e deri më sot.

Me këtë rast u diskutua lidhur me mundësitë e investimit që ofron Kosova. Ministri Hamza e njoftoi ministrin Al Tayer për potencialin që ka Kosova si dhe ambientin ligjor shumë të favorshëm për investime.

Ministri Al Tayer përgëzoi ministrin Hamza për punën e bërë që dëshmon se Kosova ka stabilitet Makro-fiskal, borxh të ulët shtetëror, mbajtjen e një sistemi tatimor të ulët, të gjitha këto e bëjnë Kosovën një shtet të favorshëm për investime. Po ashtu delegacioni u njoftua për mundësitë e përfitimit nga projektet e ndryshme.

Dy ministrat u dakorduan për thellim të bashkëpunimit dhe shprehën gatishmërinë për organizim të vizitave të përbashkëta ekonomike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...