Gjermania kundërshton vendosjen e armëve bërthamore në Evropë - Bota Sot
Gjermania kundërshton vendosjen e armëve bërthamore në Evropë

Evropë

Gjermania kundërshton vendosjen e armëve bërthamore në Evropë

Më: 27 dhjetor 2018 Në ora: 08:13
Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas

Gjermania do të kundërshtonte fuqishëm çdo lëvizje për të vendosur raketa të reja bërthamore në Evropë, nëse traktati kyç i kontrollit të armëve të periudhës së Luftës së Ftohtë do të hiqet, tha Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas për agjencinë DPA.

"Në asnjë rrethanë Evropa nuk do të bëhet një skenë për një debat riarmatosje. Vendosja e raketave të reja të mesme do të përballet me rezistencë të gjerë në Gjermani," tha ai.

*Putin paralajmëron "garë të re armësh"

Shtetet e Bashkuara kanë kërcënuar se do të tërhiqen nga Traktati i Forcave Bërthamore me Rreze të Ndërmjetme Veprimi i vitit 1987, i cili ndalon Moskën dhe Uashingtonin që të vendosin në Evropë raketa tokësore me gamë të shkurtë dhe të mesme veprimi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat