Qytetarët protestojnë me sloganet ‘’Të turpëruar nga kryeministri’’ - Bota Sot
Qytetarët protestojnë me sloganet ‘’Të turpëruar nga kryeministri’’

Evropë

Qytetarët protestojnë me sloganet ‘’Të turpëruar nga kryeministri’’

Më: 11 janar 2019 Në ora: 20:36
Pamje nga vendi i ngjarjes

Qindra persona me pankarta të mëdha publicitare me portrete të qytetarëve me emrat e tyre, dhe mbishkrimin ‘’Ndiej turp për kryeministrin tim’’ dolën në rrugët çeke.

Bëhet fjalë për një iniciativë të reklamave lokale, për të kritikuar kryeministrin populist, Andrej Babis, i përfshirë në disa çështje mjaft të diskutueshme.

Babis 64 vjeç hedh poshtë të gjitha akuzat ndaj tij dhe denoncon një fushatë desinformuese.

Shtetasi nr 2 më i pasur i Çekisë është vënë nën akuzë me dyshimin për shpërdorim të fondeve europiane, që datojnë nga 2007-2008. Kundërshtarët e tij e akuzojnë gjithashtu për konflikte interesi dhe bashkëpunim të dyshuar me policinë sekrete komuniste StB përpara 1989.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...