Stili i jetesës perëndimore përbën rrezik për shëndetin e migrantëve, thotë raporti i OBSH - Bota Sot
Stili i jetesës perëndimore përbën rrezik për shëndetin e migrantëve, thotë raporti i OBSH

Evropë

Stili i jetesës perëndimore përbën rrezik për shëndetin e migrantëve, thotë raporti i OBSH

Nga: A.Sh Më: 21 janar 2019 Në ora: 14:19
OBSH

Studimi thotë se të sapoardhurit përballen me rrezikun e rritur të zhvillimit të sëmundjeve të tilla si sëmundjet e zemrës

Kultura perëndimore dhe shoqëria paraqesin më shumë rreziqe shëndetësore për migrantët dhe refugjatët sesa për vendet pritëse, sipas një studimi të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Raporti i parë mbi shëndetin e refugjatëve dhe migrantëve në perëndim nga WHO Europe sugjeron se të sapoardhurit janë në rrezik të sëmuren ndërsa janë në tranzit në një vend tjetër, por përballen me rreziqe të mëtejshme kur arrijnë në një vend pritës për shkak të kushteve të jetesës jo të shëndetshme, dietës së dobët dhe epidemia e obezitetit.

Raporti mbi shëndetin e refugjatëve dhe emigrantëve në rajonin Europian të OBSH thotë se ato nuk transmetojnë sëmundje ose vendosin barrë joproporcionale mbi sistemet e kujdesit shëndetësor dhe u bën thirrje vendeve të marrin vendime për ofrimin e shërbimeve për migrantët bazuar në fakte, në vend  të politizojnë apo paragjykojnë .

Dr Santino Severoni, koordinator i shëndetit publik dhe migracionit për WHO Europe, tha: "Ky raport është një mundësi e mrekullueshme për të përhapur mite të rreme, keqperceptime dhe narrative negative.

"Shëndeti është shumë i politizuar dhe përdoret si një mjet frike, por ky raport ka fakte dhe të dhëna shumë të ngurta që vijnë nga shtetet tona anëtare".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...