Parlamentarët e BE do të mbështesin udhëtimin pa viza për britanikët pas Brexit - Bota Sot
Parlamentarët e BE do të mbështesin udhëtimin pa viza për britanikët pas Brexit

Evropë

Parlamentarët e BE do të mbështesin udhëtimin pa viza për britanikët pas Brexit

Më: 29 janar 2019 Në ora: 14:57
Foto Ilustrim

Një komision i Parlamentit Europian pritet të propozojë të martën se britanikët gëzojnë udhëtim pa viza në Evropë pas Brexit, pavarësisht nëse ndarja e bllokut me Britaninë shkon pa probleme ose bëhet një ndarje e dëmshme dhe e papritur.

Vendimi i komitetit duhet të miratohet nga parlamenti  muajin e ardhshëm, gjë që gjithashtu ka të ngjarë që institucionet e tjera të BE-së të mbështesin një lëvizje për të lehtësuar kërkesat për viza për Britaninë pas Brexit, me kusht që Londra të kthehet, shkruan Reuters, raporton Bota Sot.

Mocioni parlamentar mbulon edhe një skenar nën të cilin kryeministrja Theresa May mund ta thyejë bllokimin dhe arrin të marrë marrëveshjen e ndarjes që ajo negocioi me BE, të ratifikuar nga parlamenti i Britanisë së Madhe, si dhe një Brexit pa marrëveshje.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...