Aktivistët polakë tërheqin poshtë statujën e priftit në protestën kundër abuzimit - Bota Sot
Aktivistët polakë tërheqin poshtë statujën e priftit në protestën kundër abuzimit

Evropë

Aktivistët polakë tërheqin poshtë statujën e priftit në protestën kundër abuzimit

Më: 21 shkurt 2019 Në ora: 10:31
Lech Walesa, Henryk Jankowski

Aktivistët në Poloni hodhën poshtë një statujë të një prifti herët të enjten pas ngritjes së akuzave se ai abuzonte seksualisht me të miturit, një marifet që ata thanë ishte për të protestuar ndaj dështimit të Kishës Katolike Polake në zgjidhjen e problemit të abuzimit seksual të klerit.

Protesta vjen pasi Papa Françesku ka mbledhur udhëheqës të kishave nga e gjithë bota në Vatikan për t'u ballafaquar me krizën e abuzimit seksual të kishës, shkruan AP.

Videoja tregoi tre burra që lidhnin një litar rreth statujës së mbretit Monsinjor Henryk Jankowski në qytetin verior të Gdanskut dhe më pas e tërhoqën në tokë nën mbulesën e errësirës. Aktivistët pastaj vendosën të brendshme të fëmijëve në njërën nga duart e statujës dhe një veshje të vogël të bardhë në trupin e statujës për të simbolizuar vuajtjet e fëmijëve të molepuar nga prifti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...