Italia konfirmon vazhdimin e misionit ushtarak në Libi

Evropë

Italia konfirmon vazhdimin e misionit ushtarak në Libi

Më: 9 prill 2019 Në ora: 14:49
Libi

Ministria italiane e Mbrojtjes konfirmoi sot se Italia do të vazhdojë misionet e saj ushtarake në Tripoli dhe Misrata, pavarësisht ofensivës të ndërmarrë nga forcat e mareshalit, Khalifa Haftar në kryeqytetin libian.

”Misioni ‘Miasit’, i nisur në janar 2018 vijon në formën e ndihmës në Libi”, bëri të ditur Ministria në një deklaratë.

”Ky mision synon të mbështesë autoritetet libiane në përpjekjet e tyre për të qetësuar dhe stabilizuar vendin dhe kontrolluar emigracionin e paligjshëm, trafikimin e paligjshëm dhe kërcënimet ndaj sigurisë, në përputhje me linjat e ndërhyrjes të përcaktuara nga Kombet e Bashkuara”, shtoi ajo.

Ministria nuk përcaktoi numrin e ushtarëve të angazhuar këtë periudhë, por misioni parashikon 100 trupa në Tripoli dhe rreth 300 në Misrata, 200 kilometra në lindje të kryeqytetit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat