Grupi nacionalist kërkon ndjesë për vrasjen e gazetars së Irlandës së Veriut - Bota Sot
Grupi nacionalist kërkon ndjesë për vrasjen e gazetars së Irlandës së Veriut

Evropë

Grupi nacionalist kërkon ndjesë për vrasjen e gazetars së Irlandës së Veriut

Më: 23 prill 2019 Në ora: 10:09
Foto

Grupi nacionalist iranian IRA ka kërkuar falje për vrasjen e gazetares Lyra McKee - njohja e tij e parë që një prej anëtarëve të saj ishte përfshirë, njoftoi të martën gazeta irlandeze News, shkruan Reuters.

Organizata, e cila kundërshton marrëveshjen e paqes të Irlandës së Veriut më 1998, e përshkroi vdekjen e McKee si tragjike dhe u ofroi "falje të plota dhe të sinqerta" partnerit, familjes dhe miqve të saj në një deklaratë që gazeta irlandeze News tha se mori të hënën natën.

Gazetarja 29-vjeçare u vra në Londonderry të enjten ndërsa ajo shikonte se të rinjtë nacionalistë irlandezë sulmuan policinë pas një bastisjeje. Policia tha se McKee u godit kur një person i armatosur hapi zjarr në drejtim të oficerëve.

Grupi tha se kishte dërguar vullnetarë në zonë pas bastisjes. "Ne kemi udhëzuar vullnetarët tanë që të marrin kujdes maksimal në të ardhmen kur të angazhohen me armikun dhe të vënë në vend masat për të ndihmuar në sigurimin e kësaj".

Grupi është një organizatë e vogël që mbeten aktive dhe kundërshtojnë marrëveshjen e vitit 1998, e cila i dha fund tre dekadave të dhunës në rajon. Është shumë më i vogël se ushtria republikane irlandeze (IRA), e cila u çarmatos pas marrëveshjes së paqes.

McKee po shkruante një libër për zhdukjen e të rinjve gjatë dekadave të dhunës në Irlandën e Veriut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...