Parlamenti irlandez shpall emergjencë klimatike - Bota Sot
Parlamenti irlandez shpall emergjencë klimatike

Evropë

Parlamenti irlandez shpall emergjencë klimatike

Më: 10 maj 2019 Në ora: 15:33
Irlandë

Parlamenti i Irlandës është bërë i dyti pasi atij britanik që ka shpallur emergjencë klimatike.

Një amandament në një raport parlamentar që shpalli emergjencën klimatike dhe i bëri thirrje legjislativit atje “të shqyrtojë se si [qeveria irlandeze] mund të përmirësojë reagimin e saj ndaj çështjes së humbjes së biodiversitetit”,u pranua pa votim të enjten, raporton “The Guardian”.

Udhëheqësi irlandez i partisë së gjelbër, Eamon Ryan, i cili shtyu përpara çështjen e amandamentit e quajti vendimin “historik”.

Thunberg, aktivisti 16-vjeçar, i cili ka udhëhequr protesta në të gjithë Evropën dhe po bëhet një nga zërat më të pasionuar të lëvizjes së gjelbër, kërkoi që më shumë vende  të ndjekin shembullin e tyre.

Parlamenti i Britanisë u bë i pari në botë që shpalli emergjencë klimatike, duke kaluar mocionin kryesisht simbolik më 1 maj. Hapi pasoi 11 ditë të protestave në rrugët e Londrës nga grupi i fushatës mjedisore “Rebelimi i Zhdukjes”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...