Mijëra vetë protestojnë kundër anijeve në Venedik - Bota Sot
Mijëra vetë protestojnë kundër anijeve në Venedik

Evropë

Mijëra vetë protestojnë kundër anijeve në Venedik

Më: 8 qershor 2019 Në ora: 19:57
Foto

Mijëra njerëz dolën në rrugë në Venecia të shtunën duke bërë thirrje për ndalim të anijeve të mëdha turistike në qytet pas përplasjes së javës së kaluar midis një anije masive dhe një anije turistike, shkruan AFP.

Sipas mediave italiane, rreth 5,000 demonstrues marshuan nëpër qytet duke mbajtur parulla me slogane të tilla si "Mbanin anije të mëdha larg nga laguna".

"Këta gjigantë duhet të largohen nga laguna, janë të papërputhshme me balancën delikate të ekosistemit dhe të rrezikshëm për qytetin," citohet të ketë thënë presidenti i bashkisë lokale të Margherës, Gianfranco Bettin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...