Ushtarët bashkohen marshimit më të madh të parades së krenarisë në Ukrainë - Bota Sot
Ushtarët bashkohen marshimit më të madh të parades së krenarisë në Ukrainë

Evropë

Ushtarët bashkohen marshimit më të madh të parades së krenarisë në Ukrainë

Më: 23 qershor 2019 Në ora: 17:47
Foto

Trupat në uniformën ushtarake u bashkuan me më shumë se 8,000 njerëz duke marshuar në paradën e krenarisë së Kievit në mes të sigurisë të shtrënguar të dielën, festimi më i madh vjetor ndonjëherë i diversitetit në ish-Bashkimin Sovjetik të Ukrainës, shkruan AFP.

Pjesëmarrësit, që mbanin flamurin me ngjyra ylberi dhe flamurin ukrainas dhe kostume shumëngjyrëshe sportive, marshuan nëpër qendrën e kryeqytetit si shumë të djathtë dhe aktivistët ortodoksë kërkuan të prishnin ngjarjen.

Marshuesit u bashkuan nga politikanët dhe ambasadorët e huaj pasi mijëra policë dhe trupa të Gardës Kombëtare qëndronin për të siguruar rendin.

Për herë të parë, disa dhjetëra trupa ukrainas dhe veteranë të luftës me separatistët e mbështetur nga Rusia në lindje, hynë në një kolonë të veçantë për të marshuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat