Ushtarët bashkohen marshimit më të madh të parades së krenarisë në Ukrainë - Bota Sot
Ushtarët bashkohen marshimit më të madh të parades së krenarisë në Ukrainë

Evropë

Ushtarët bashkohen marshimit më të madh të parades së krenarisë në Ukrainë

Më: 23 qershor 2019 Në ora: 17:47
Foto

Trupat në uniformën ushtarake u bashkuan me më shumë se 8,000 njerëz duke marshuar në paradën e krenarisë së Kievit në mes të sigurisë të shtrënguar të dielën, festimi më i madh vjetor ndonjëherë i diversitetit në ish-Bashkimin Sovjetik të Ukrainës, shkruan AFP.

Pjesëmarrësit, që mbanin flamurin me ngjyra ylberi dhe flamurin ukrainas dhe kostume shumëngjyrëshe sportive, marshuan nëpër qendrën e kryeqytetit si shumë të djathtë dhe aktivistët ortodoksë kërkuan të prishnin ngjarjen.

Marshuesit u bashkuan nga politikanët dhe ambasadorët e huaj pasi mijëra policë dhe trupa të Gardës Kombëtare qëndronin për të siguruar rendin.

Për herë të parë, disa dhjetëra trupa ukrainas dhe veteranë të luftës me separatistët e mbështetur nga Rusia në lindje, hynë në një kolonë të veçantë për të marshuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...