Presidenti Macron përpiqet të shpëtojë marrëveshjen bërthamore të Iranit deri më 15 korrik - Bota Sot
Presidenti Macron përpiqet të shpëtojë marrëveshjen bërthamore të Iranit deri më 15 korrik

Evropë

Presidenti Macron përpiqet të shpëtojë marrëveshjen bërthamore të Iranit deri më 15 korrik

Më: 6 korrik 2019 Në ora: 23:18
Foto

Presidenti francez Emmanuel Macron thotë se po përpiqet të rifillojë dialogun mes Iranit dhe partnerëve perëndimorë deri më 15 korrik për të zbutur tensionet në rajon, shkruan AP.

Zyra e Macron tha në një deklaratë se kreu francez foli për më shumë se një orë të shtunën me presidentin iranian Hassan Rohani mes një qëndrimi midis Teheranit dhe SHBA.

Macron shprehu "shqetësim të fortë rreth dobësimit të ri" të marrëveshjes së vitit 2015 që ka për qëllim frenimin e ambicieve bërthamore të Iranit.

Ai tha se ai do të "eksplorojë midis datës 15 korrik dhe do të rifillojë dialogun mes të gjitha palëve". 

Europa po përpiqet të shpëtojë marrëveshjen e vitit 2015 pasi Presidenti Donald Trump e braktisi atë vitin e kaluar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat