Gjukanoviq: Ngecja në zgjerimin e BE-së është paralajmëruar politikisht - Bota Sot
Gjukanoviq: Ngecja në zgjerimin e BE-së është paralajmëruar politikisht

Evropë

Gjukanoviq: Ngecja në zgjerimin e BE-së është paralajmëruar politikisht

Më: 9 korrik 2019 Në ora: 12:15
Milo Gjukanoviq

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, deklaroi sot në Jahorinë të Bosnje e Hercegovinës, se bllokimi aktual në integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian është i pritshëm dhe i paralajmëruar politikisht.

Në hapjen e Samitit të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP), ai tha se në të njëjtën kohë u përsëritën mesazhe dekurajuese nga disa adresat më të rëndësishme të Evropës, të cilat më së fundi e kundërshtojnë qartë zgjerimin e BE-së përpara reformave të thella institucionale për të promovuar vetë BE-në.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...