Merkel serish qëndron ulur për nderimet ushtarake - Bota Sot
Merkel serish qëndron ulur për nderimet ushtarake

Evropë

Merkel serish qëndron ulur për nderimet ushtarake

Më: 16 korrik 2019 Në ora: 14:31
Angela Merkel

Kancelarja gjermane Angela Merkel ishte ulur përsëri pasi himnet kombëtare u intonuan në një ceremoni të nderimeve ushtarake pas tre incidenteve të fundit në të cilat trupi i saj po lëkundej ndërsa qëndronte në ngjarje të ngjashme.

Sot, Merkel dhe kryeministrja moldave Maja Sand janë ulur në karrige përpara  zyrës, që është një aranzhim i pazakontë, për herë të parë i vendosur kur kryeministrja e ri e Danimarkës vizitoi Gjermaninë të enjten, një ditë pas dridhjes.

Merkel nuk tregoi shenja të pasigurisë, raporton AP.

Kancelarja gjermane, e cili do të nesër mbush 65-vjeç, ka treguar se ndikimi psikologjik i episodit të parë në mes të qershorit ishte përgjegjës për incidentet pasuese dhe shtoi se ajo "do të duhet të jetojë me këtë për një kohë", por që nuk ka arsye për shqetësim.

Merkel nuk ka anuluar asnjë nga detyrimet e saj publike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat