Gjermania i bën 83 milionë banorë – falë emigrantëve - Bota Sot
Gjermania i bën 83 milionë banorë – falë emigrantëve

Evropë

Gjermania i bën 83 milionë banorë – falë emigrantëve

Më: 16 korrik 2019 Në ora: 21:43
ilustrim

Popullsia e Gjermanisë ka arritur shifrën rekorde prej mbi 83 milionë banorëve, vitin e kaluar.

Të dhënat e publikuara të martën kanë treguar se Gjermania mbetet një destinacion tërheqës për migrantët, ku vetëm vitin e kaluar mbi 400 000 persona më shumë iu drejtuan asaj, krahasuar me ata që u larguan, sipas të dhënave të publikuara nga Zyra Federale e Statistikave.

Një numër prej 1,58 milionë personash mbërritën nga jashtë, ndërsa 1,18 milionë njerëz u larguan nga vendi.

Migrimi neto në Gjermani ka pësuar një rënie të lehtë që nga viti 2017, megjithatë ai qëndroi në shifrën e 416 000 personave.

Migrimi neto nga qytetarët e vendeve të BE-së u udhëhoq nga rumunët me 68 000 persona, kroatët me 29 000 dhe bullgarët me 27 000.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...