Britani, rritet në dy vite periudha e qëndrimit për studentët e huaj - Bota Sot
Britani, rritet në dy vite periudha e qëndrimit për studentët e huaj

Evropë

Britani, rritet në dy vite periudha e qëndrimit për studentët e huaj

Më: 11 shtator 2019 Në ora: 16:48
Foto

Studentët e huaj do të lejohen të qëndrojnë në Britani edhe për dy vjet pas përfundimit të studimeve me mundësinë për të gjetur një punë.

Propozimi i ri ministrisë së Brendshme Britanike kundërshton vendimin e marrë në 2012-tën nga Theresa May, atëherë sekretare e Punëve të Brendshme, që i detyronte studentët ndërkombëtarë të largohen nga ky shtet katër muaj pas diplomimit.

Kreu i ri i Ekzekutivit, Boris Johnson argumenton se ky ndryshim do t’i mundësonte studentëve të “tregonin potencialin e tyre” dhe të nisin karrierat në Mbretërinë e Bashkuar. Nuk kanë munguar megjithatë reagimet kundër, duke nisur nga ai i grupit “Migration Watch”, që e cilësoi këtë hap si “kthim prapa”. Vitin që shkoi, në Britani kanë studiuar 450,000 të huaj.

Sipas propozimit të fundit, për studentët nuk do të ketë kufizime për llojin e punës që mund të gjejnë. Kancelari britanik Sajid Javid, u shpreh përmes një postimi në Twitter se miratimi i kësaj mase duhet të ndodhë dhe se qeveria duhet ta “kishte përmbysur vite më parë këtë politikë qesharake.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...