Gjermania akuzon dy sirianë për krime kundër njerëzimit - Bota Sot
Gjermania akuzon dy sirianë për krime kundër njerëzimit

Evropë

Gjermania akuzon dy sirianë për krime kundër njerëzimit

Më: 29 tetor 2019 Në ora: 14:55
Foto ilustruese

Prokurorët gjermanë kanë akuzuar dy sirianë për krime kundër njerëzimit që përfshijnë torturimin dhe vrasjen e aktivistëve të opozitës, duke vendosur fazën e gjyqit të parë të anëtarëve të dyshuar të shërbimit të sigurisë nga frika e Presidentit Bashar al-Asad, shkruan Reuters.

Gjermania arrestoi dy burrat në fillim të këtij viti nën ligjet e saj "juridiksion universal" që lejojnë atë të ndjekë njerëzit për krime kundër njerëzimit të kryera kudo në botë.

Prokurorët thanë se akuzat ndaj të dyshuarit kryesor, të identifikuar si A.R nën rregullat e privatësisë të Gjermanisë, përfshijnë 58 vrasje dhe sulme të shumta seksuale në një burg në Damask, ku të paktën 4,000 aktivistë të opozitës u torturuan.

Ajo tha se 56-vjeçari A.R mbikëqyri hetimet në objekt dhe dyshohet për përfshirje në krime kundër njerëzimit midis 2011 dhe 2012. Ai u largua nga Siria në 2012 dhe mbërriti në Gjermani në korrik 2014.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat