Zyrtari evropian kërkon mbylljen e kampit të migrantëve boshnjakë - Bota Sot
Zyrtari evropian kërkon mbylljen e kampit të migrantëve boshnjakë

Evropë

Zyrtari evropian kërkon mbylljen e kampit të migrantëve boshnjakë

Më: 3 dhjetor 2019 Në ora: 13:59
Foto ilustruese

Një zyrtar i lartë europian për të drejtat e njeriut ka kërkuar mbylljen e menjëhershme të një kampi migrantësh në Bosnje, ku qindra njerëz kanë refuzuar ushqim dhe ujë për të protestuar për mungesën e mbrojtjes në motin me dëborë dhe të ftohtë, raporton AP.

Kampi Vucjak afër qytetit veriperëndimor të Bihac nuk ka pothuajse asnjë lehtësi. Organizatat ndërkombëtare të ndihmës kanë thënë se është e papërshtatshme për migrantët sepse ndodhet në një deponi të dikurshme dhe afër një fushë minierash nga lufta e 1992-95.

Tashmë kushtet e dobëta në kamp janë përkeqësuar më tej pasi bora ra të hënën.

Dunja Mijatoviç, Komisioneri i Këshillit të Evropës për të Drejtat e Njeriut, të martën vizitoi Vucjak, ku migrantët kishin kaluar natën në tenda që gllabëronin temperaturat e ngrirjes. Mijatovic thotë se migrantët duhet të zhvendosen në një vend të ngrohtë dhe të sigurt.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat