Protestuesit në Berlin mbështesin bujqësinë - Bota Sot
Protestuesit në Berlin mbështesin bujqësinë

Evropë

Protestuesit në Berlin mbështesin bujqësinë

Më: 18 janar 2020 Në ora: 17:34
Foto

Demonstruesit në Berlin kërkuan më shumë praktika bujqësore miqësore me mjedisin në një protestë të shtunën në Berlin që përfshinte fermerë me më shumë se 150 traktorë, shkruan AP.

Mijëra njerëz u mblodhën në Portën e Brandenburgut të kryeqytetit gjerman për protestën nën moton "Ne kemi mjaft." Protesta, një ngjarje vjetore gjatë dekadës së kaluar, përkon me një panair vjetor të bujqësisë dhe ushqimit në kryeqytetin gjerman të quajtur International Green.

Organizatorët thanë që këtë vit mund të "bëjnë ose prishin kalimin në bujqësi të qëndrueshme, miqësore ndaj klimës" dhe të përcaktojnë nëse miliarda euro në subvencione të Bashkimit Evropian "financojnë kalimin drejt bujqësisë së qëndrueshme ose të përshpejtojnë humbjen e insekteve dhe ndryshimin e klimës."

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat