Nga stuhia dimërore në Spanjë humbin jetën 4 persona - Bota Sot
Nga stuhia dimërore në Spanjë humbin jetën 4 persona

Evropë

Nga stuhia dimërore në Spanjë humbin jetën 4 persona

Më: 21 janar 2020 Në ora: 13:41
Foto

Një stuhi dimrore e cila goditi pjesën më të madhe të Spanjës për ditën e tretë radhazi, duke lënë 200,000 njerëz pa energji elektrike, shkolla të mbyllura dhe rrugë të bllokuara nga dëbora që la të vdekur katër persona, raporton AP.

Valët masive dhe erërat e forcave të mëparshme u përplasën në qytetet buzë detit, duke dëmtuar shumë dyqane dhe restorante.

Pjesa më e madhe e provincës verilindore të Gerona ishte pa energji të martën për shkak të një faji në lidhjen e energjisë me Francën, thanë shërbimet e urgjencës në llogarinë e tyre në Twitter.

Shumë shkolla mbetën të mbyllura në rajonin verilindor të Katalonjës, si dhe rajonin e Valencia më tej në jug dhe rajonin e brendshëm të Aragonit, thanë mediat spanjolle.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat