28 vjet nga humbja e gjyqtarit antimafia Giovanni Falconene - Bota Sot
28 vjet nga humbja e gjyqtarit antimafia Giovanni Falconene

Evropë

28 vjet nga humbja e gjyqtarit antimafia Giovanni Falconene

Nga: Prof.Dr.Muhamet Racaj Më: 23 maj 2020 Në ora: 09:08
Giovanni Falcone

Kanë kaluar 28 vjet nga 23 maji 1992 kur Italia humbi gjyqtarin e saj antimafia Giovanni Falconene, dhe bota ka mësuar një mësim dhe doktrinë të shkëlqyeshme ashtu siç duhej dhe nuk duhet.

Përkujtimet po mbahen sot në Itali në kujtim të Giovanni Falcone, Francesca Morvilo dhe agjentëve të shoqërimit Vito Schiffani, Rocco Dicillo dhe Antonio Montinaro.

57 ditë më vonë, tronditja ishte më e madhe. Gjykatësi Paolo Borsellino dhe agjentët Agostino Catalano, Emanuela Loi, Vincenzo Lee Muli, Walter Eddie Cosina dhe Claudio Tona u vranë në 19 korrik pas vrasjes të gjyqtarit antimafia.

Njëzet e tetë vjet mistere, pyetje dhe të vërteta shqetësuese. Ngjarje që Italia i kujton, për të mos dëshmuar një tjetër triumf hipokrizie, retorikë sterile dhe shumë që pretendojnë të shënojnë të vdekurit pasi i vranë ndërsa janë gjallë.

"Ai që hesht dhe përkul kokën vdes sa herë që e bën këtë. Ai që flet me zë të lartë dhe shkon me kokën e mbajtur lartë vdes vetëm një herë

(Giovanni Falcone)

LAVDI!

Image
Shperthimi
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat