Suedia heq kufizimet e udhëtimit për 10 vendet evropiane më 30 qershor - Bota Sot
Suedia heq kufizimet e udhëtimit për 10 vendet evropiane më 30 qershor

Evropë

Suedia heq kufizimet e udhëtimit për 10 vendet evropiane më 30 qershor

Më: 17 qershor 2020 Në ora: 17:56
Suedia

Suedia është duke shfuqizuar një rekomandim për të mos udhëtuar në dhjetë vende evropiane, përveç nëse është e nevojshme, përfshirë Kroacinë, deri më 30 qershor, njoftoi sot Ministria e Jashtme e Suedisë.

Vendet për të cilat rekomandimi është revokuar janë Kroacia, Greqia, Spanja, Italia, Portugalia, Sllovenia, Franca, Islanda, Belgjika, Zvicra dhe Luksemburgu.

"Për vendet e tjera, rekomandimi të mos udhëtosh nëse udhëtimi nuk është i nevojshëm është akoma i vlefshëm. Për vendet jashtë BE-së dhe Shengenit, ai do të zgjatet deri më 31 gusht," tha ministrja e Jashtme Ann Linde në një konferencë për shtyp.

Një rekomandim i mëparshëm për të mos udhëtuar, përveç nëse është e nevojshme, fillimisht ishte publikuar më 14 mars dhe më pas ishte zgjatur nga 13 maj deri më 15 korrik, ishte aplikuar për të gjitha vendet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat