Në varrimin e Irinejit shumëkush nuk mbante maskë, e puthnin arkivolin dhe kungoheshin me një lugë

Evropë

Në varrimin e Irinejit shumëkush nuk mbante maskë, e puthnin arkivolin dhe kungoheshin me një lugë

Nga: B.S. Më: 23 nëntor 2020 Në ora: 08:49
Varrimi i patriarkut serb Irinej

Pas lutjes së shërbyer nga mitropoliti Krizostom i Bosnjës (68), në praninë e peshkopit dhe 16 priftërinjve, patriarku i Kishës Ortodokse Serbe (KOS) Irinej (90) është varrosur dje në kriptën e Tempullit të Shën Savës në Beograd. Ai vdiq nga efektet e koronavirusit, 15 ditë pasi u infektua në varrimin e mitropolitit Amfilohije në Podgoricë. 

Simbolikisht, pak dhe hodhën në arkivol nga kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe anëtari serb i Kryesisë së BeH-së, Milorad Dodik. 

Patriarku Irinej ka drejtuar Kishën Ortodokse Serbe për 10 vjet dhe atëherë është zgjedhur si një nga kandidatët më të moderuar politikisht. Për një kohë, ai ishte kritik i kryetarit serb Vuçiq, por me kalimin e viteve u bë aleati i tij. Ai kundërshtoi me forcë beatifikimin e Alojzije Stepinacit kroat, kundërshtoi shtetësinë dhe pavarësinë e Kosovës dhe mohoi shtetësinë e malazezëve. Kur ai të fliste për luftën në Kroaci dhe në BieH, fliste për vuajtjet e rënda të popullit serb dhe kurrë nuk i dënoi krimet serbe të kryera gjatë luftërave 1991-1995.

- Patriarku Irinej mbylli sytë ashtu si jetoi, me paqe dhe Zot. Zoti i tij ishte Zoti i arsyes. Dashuria ishte baza e çdo besimi të tij, dhe Serbia e tij ajo që ai krijoi vetë, e cila bashkon, e cila nuk ka pse të urrejë. Tempulli që ai aq shumë e donte na mblodhi rreth tij. Para tij nuk kishte keqdashje apo urrejtje. Ne dinim të falnim aq sa ai fali. Ai i vuri serbët para gjithçkaje. Shqetësimi i tij më i madh ishte Kosova, dhe ai veproi në mënyrë racionale dhe me kokë të ftohtë, në mënyrë që të mos e njohim kurrë Kosovën e pavarur. Ai besonte në forcën në rritje të shtetit serb, ai besonte se një zgjidhje e drejtë ishte e mundur për Kosovën  - tha Vuçiq në fjalën e tij, pas së cilës arkivoli me trupin e Patriarkut Irinej u mbyll. 

Patriarku Irinej do të zëvendësohet nga mitropoliti Hrizostom Jeviq i Bosnjës, i cili tha pas lutjes se patriarku ishte shtyllë Kishës Ortodokse dhe një pasardhës i denjë i Patriarkut Pavle, deri në zgjedhjen e një patriarku të ri, të 46-të, duhet të zhvillohet jo më vonë se tre muaj.

Nuk dihet se kush mund të bëhet patriarku i 46-të i Kishës Ortodokse Serbe dhe nëse mund të jetë Hrizostomi do të vendoset me votim të fshehtë dhe sipas procedurës së Kishës Ortodokse Serbe. Tre kryepeshkopë zgjidhen për të zgjedhur patriarkun, të cilët fitojnë më shumë se gjysmën e votave të anëtarëve të Asamblesë Zgjedhore. Kur u zgjodh pasardhësi i patriarkut Pavle, midis tre peshkopëve me më shumë se gjysmën e votave kishin mitropoliti i Malit të Zi Amfilohije, Irinej i Baçkës dhe Irinej i Nishit. 

Duhet të dihet gjithashtu se KOS-i humbi dy nga njerëzit e saj më të fuqishëm në tri javë - patriarkun Irinej dhe para tij metropolitin Amfilohije - aq sa shumëkush parashikon që KOS-i do të përballet me kohë të vështira. E gjithë kjo po ndodh në kohën e ndryshimeve të paralajmëruara në kushtetutën e Kishës, pikëpamje të ndryshme mbi rrugën e Kishës Ortodokse Serbe, çështjen e Kosovës, ardhjen e mundshme të Papa Françeskut në Beograd... Patriarku Irinej thuhet se mbahet mend si një patriark që mbante ekuilibrin dhe unitetin dhe se çdo veprim i mundshëm i mëtejshëm i mëpastajshëm nga pasardhësi i tij mund të ndikojë seriozisht në stabilitetin e KOS-it.

Dhe derisa kjo të zgjidhet, Serbia ka shumë të ngjarë të duhet të merret me një shpërthim të ri të koronavirusit. Gjegjësisht. Në varrimin e Patriarkut Irinej, ishte e dukshme se numri më i madh i qytetarëve, nga mijëra që erdhën për t'i dhënë lamtumirë patriarkut, nuk kishin maskë. Po ashtu, shumica e tyre prekën dhe puthën gotën në arkivol. Ishte gjithashtu e dukshme që të gjithë po kungoheshin me një lugë. E njëjta gjë ndodhi pas varrimit të mitropolitit Amfilohije, kur qytetarët u sollën në mënyrë të ngjashme, kështu që numri i të infektuarve u rrit ndjeshëm dhe atje u infektua patriarku Irinej, i cili vdiq nga COVID-19 19 ditë më vonë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat