Armin Laschet u zgjodh kryetari i ri i CDU në Gjermani

Evropë

Armin Laschet u zgjodh kryetari i ri i CDU në Gjermani

Sherif Ramabaja Nga Sherif Ramabaja Më 16 janar 2021 Në ora: 12:56
Armin Laschet

Vendimi në zgjedhjet e balotazhit: Armin Laschet bëhet kryetari i ri i partisë CDU. Kryeministri 59-vjeçar i Nordrhein-Westfalen mbizotëroi kundër konkurentëve të tij Friedrich Merz dhe Norbert Röttgen në konferencën e partisë dixhitale.

Kryeministri i Nordrhein-Westfalen Armin Laschet do të pasojë Annegret Kramp-Karrenbauer si udhëheqësin e ri të CDU. 59-vjeçari mbizotëroi të Shtunën në kongresin dixhital të partisë CDU në një balotazh kundër ish-udhëheqësit të grupit parlamentar të bashkimit Friedrich Merz. Vendimi ende duhet të konfirmohet zyrtarisht me votim postar.

Laschet mori 521 vota, Merz 466 vota. U hodhën 991 vota, katër delegatë abstenuan. Në votimin e parë, Merz kishte 385 vota, Laschet 380 vota. 224 vota shkuan për Norbert Röttgen, i cili përfundoi në vendin e tretë dhe për këtë arsye ishte jashtë garës.

Pas zgjedhjes së tij si udhëheqësi i ri i CDU, Armin Laschet falënderoi partinë e tij për besimin e madh që ata kishin treguar. "Unë jam i vetëdijshëm për përgjegjësinë e lidhur me këtë zyrë," tha Kryeministri i Nordrhein-Westfalian të shtunën në konferencën e partisë dixhitale të CDU. Tani është çështje që CDU të kalojë zgjedhjet e ardhshme shtetërore në "disa javë". Përveç kësaj, ai donte të siguronte që "Bashkimi të ketë Kancelarin e ardhshëm" në zgjedhjet federale .

Laschet falënderoi udhëheqësin e partisë në ikje Annegret Kamp-Karrenbauer dhe dy konkurrentët e tij për kryesinë e partisë, ish-udhëheqësin e grupit parlamentar të bashkimit Friedrich Merz dhe politikanin Norbert Röttgen, për fushatën e zgjedhjeve të drejta gjatë dhjetë muajve të fundit. Një konkurs i tillë i gjatë gjithmonë mbart rrezikun e rritjes së agresionit, nervozizmit dhe majave të vogla. Duke iu drejtuar Merz, ai theksoi se dëshironte të bënte shumë së bashku në të ardhmen.

Merz dhe Röttgen përgëzuan Laschet për fitoren e tij në zgjedhje dhe i uruan atij çdo sukses në vitin e zgjedhjeve. Ishte një "kohë jashtëzakonisht ezauruese për të gjithë ne që të mbijetojmë", tha Merz. Si dëshironte të përfshihej pas disfatës së tij në CDU, Merz nuk tha asgjë. Röttgen theksoi se ai i qëndroi fjalës së tij dhe tani do të mbështesë Laschet me të gjitha forcat e tij. "Ju mund të mbështeteni në mua. Ne duhet të formojmë një ekip tani, ”tha ai.

59-vjeçari është Kryeministër i Nordrhein-Westfalen që nga viti 2017. Në fjalën e tij të aplikimit në kongresin e partisë, ai theksoi përvojën e tij si kreu i qeverisë. "Ju duhet të zotëroni mjetet e një politike qendrore." Laschet iu referua negociatave për heqjen e qymyrit ose luftën kundër krimit në Nordrhein-Westfalen. Ai është i vetmi nga tre aplikantët që ka një zyrë qeveritare.

Në luftën për pushtet për kryesinë e CDU, gjithashtu, Laschet u përpoq të merrte pikë, mbi të gjitha me përvojën e tij si Kryeministër i NRW - dhe me një kurs të "matur dhe mesit". Djali i minatorit nga Aacheni Armin Laschet kohët e fundit u përpoq të shmangte një demarkacion të mprehtë nga Kancelarja Angela Merkel, e cila është edhe një herë jashtëzakonisht e popullarizuar në mesin e popullatës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat