Të rinjtë në rrezik, qeveria u bën thirrje të vaksinohen

Evropë

Të rinjtë në rrezik, qeveria u bën thirrje të vaksinohen

Më: 28 shkurt 2021 Në ora: 18:16
Foto ilustrim

Disa shtete gjermane bën thirrje të dielën që dozat e papërdorura të vaksinës kundër COVID-19 së AstraZenecas, t’u jepen personave më të rinj.

Këto thirrje vijnë pas shqetësimeve lidhur me efektet anësore dhe efikasitetin e kësaj vaksine si dhe rekomandimit se duhet të administrohet vetëm për personat nën 65 vjeç, gjë që ka bërë që pak njerëz ta marrin këtë vaksinë në Gjermani.

Ministria gjermane e Shëndetësisë gjatë kësaj jave tha se ka administruar vetëm 15 për qind të dozave që ka të vaksinës së AstraZenecas, duke konfirmuar kështu se gjermanët janë selektivë sa i përket vaksinave, transmeton Reuters.

Personat e moshuar janë të parët që duhet të vaksinohen, por Gjermania ka rekomanduar se vaksina e AstraZenecas duhet t’u jepet vetëm personave nga 18 deri në 64 vjeç. Rregullatori i barnave i Bashkimit Evropian, ndërkaq ka deklaruar se përdorimi i kësaj vaksine është i sigurt për të gjitha moshat.

Kryeministrat e landeve të Bande-Wuerttemberg, Bavarisë dhe Saksonisë thanë për gazetat gjermane se nëse dozat e vaksinës, që u janë dedikuar personave më të moshuar, nuk shfrytëzohen, skema e prioritetit se cili grup shoqëror duhet të vaksinohet i pari duhet të ndryshojë, duke lejuar që të rinjtë të mund të vaksinohen më herët sesa ishte planifikuar fillimisht.

“Ne nuk mund të lejojmë që vaksinat të mos shfrytëzohen sepse disa po refuzojnë t’i marrin ato”,- tha për Welt am Sonntag, kryeministri i Baden-Wuettermbergut, Winfried Kretschmann.

Komente të ngjashme për Bild am Sonntag bëri edhe kryeministri i Bavarisë, Markus Soeder, si dhe për Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, kryeministri i landit të Saksonisë, Michael Kretschmer.

Autoritetet shëndetësore në disa vende të Evropës – përfshirë edhe Gjermaninë – gjithashtu po hasin në rezistencë ndaj vaksinës së AstraZenecas, pasi efektet anësore nga kjo vaksinë përfshijnë temperaturë e dhimbje muskujsh. Edhe vaksinat e tjera, që janë miratuar për përdorim në Evropë, të prodhuara nga Pfizer dhe Moderna, shkaktojnë efekte të përkohshme anësore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat