Sizmiologu bën paralajmërimin e frikshëm për rajonin pas tërmetit në Greqi

Evropë

Sizmiologu bën paralajmërimin e frikshëm për rajonin pas tërmetit në Greqi

Më: 3 mars 2021 Në ora: 18:00
Greqi

Sizmiologët turq po shohin me shqetësim tërmetin e mesditës në Greqi pasi sipas tyre i gjithë rajoni tashmë është nën një “stuhi tërmetesh” relativisht të fuqishme.

Sizmilogu turk Prof. Dr. Hasan Sozbilir theksoi se i gjithë rajoni ynë tashmë ka filluar të përballet brenda një kohe të shkurtër me tërmete që kanë intensitet 6 ose mbi 6 të shkallës Rihter dhe kjo nuk është aspak e rastësishme.

Rajoni është nën një presion të madh dhe ky është shkaku pse ka tërmete të fuqishme, shprehet ai. Ai përmendi tërmetin e Izmirit pak muaj më parë që shkaktoi më shumë se 50 viktima, ndërsa është tërmeti i sotëm në Larisa është pjesë e kësaj serie lëkundjesh.

“Ka disa muaj që zona po përballet me tërmete të fuqishëm. Fillimisht pllakat tektonike u thyen në ishullin Samos (përballë Izmirit), tani në Larisa dhe ka shumë gjasa që në rajon të përballemi sërish me tërmete të kësaj force në muajt në vijim”, u shpreh ai.

Për fat të mirë, tërmeti i sotëm në Larisa nuk shkaktoi viktima edhe pse lëkundjet ishin të forta dhe u ndjenë edhe në Shqipëri. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat