​Nga sot masat e reja për hyrje në Kroaci janë në fuqi

Evropë

​Nga sot masat e reja për hyrje në Kroaci janë në fuqi

Më: 1 prill 2021 Në ora: 12:45
Kroaci

Që nga sot, një masë e re e kalimit kufitar është në fuqi në Kroaci, e cila nënkupton zotërimin e detyrueshëm të rezultateve të një analize të shpejtë antigjeni për koronavirusin, certifikatat e vaksinimit, përfshirë vaksinat ruse dhe kineze, ose certifikatat e infeksionit që do të jenë të vlefshme për 180 ditë.

Duke marrë parasysh festat e ardhshme të Pashkëve, është miratuar masa e detyrueshme e mbajtjes së maskave brenda dhe jashtë, ku pritet një fluks më i madh i njerëzve, pavarësisht nga distanca fizike e rekomanduar.

Këto masa do të vlejnë deri më 9 prill dhe ndryshimi i tyre është i mundur në nivelin shtetëror dhe të qarkut.

Ato janë të ndryshme në varësi të situatës epidemiologjike.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat