Francë/ Marin Le Pen largohet nga partia e ekstremit të djathtë për shkak të zgjedhjeve presidenciale

Evropë

Francë/ Marin Le Pen largohet nga partia e ekstremit të djathtë për shkak të zgjedhjeve presidenciale

Më: 1 prill 2021 Në ora: 21:45
Marin Le Pen

Presidentja e partisë së djathtë ekstreme franceze të Asamblesë Kombëtare, Marin Le Pen, konfirmoi se ajo do të largohet nga udhëheqja e partisë gjatë vitit në mënyrë që të kandidojë për zgjedhjet presidenciale të planifikuara për 2022.

Le Pen i tha medias lokale se ajo nuk dëshiron të jetë thjesht një kandidate e partisë, por e të gjithë atyre që duan të drejtojnë një "luftë kombëtare".

Zëvendësi i saj, Jordan Bardella, i cili supozohet të jetë në krye të partisë, tha se Le Pen do të japë dorëheqjen nga posti i presidentit diku në vjeshtë.

Marin Le Pen ishte "me leje" jashtë vendit në zgjedhjet e fundit presidenciale në 2017. Ajo humbi në raundin e dytë të zgjedhjeve nga presidenti aktual i qendrës Emanuel Macron.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat