Anëtarët e Bundestagut gjerman denoncojnë “torturën e shënjestruar” ndaj Navalny

Evropë

Anëtarët e Bundestagut gjerman denoncojnë “torturën e shënjestruar” ndaj Navalny

Nga: Sherif Ramabaja Më: 10 prill 2021 Në ora: 14:01
Alexei Navalny është i burgosur në një kamp penal në Pokrov, Rusi. © Maxim Shemetov / Reuters

Anëtarët e të Gjelbërve, Unioni, SPD dhe FDP kanë denoncuar kushtet e paraburgimit nga Putini për kritikun e sëmurë rus Alexej Navalny, duke i cilësuar si "torturë të shënjestruar" dhe bëjnë thirrje për një hetim nga Këshilli i Evropës.

 Në një letër drejtuar Navalny , nga e cila citon Der Spiegel , njëmbëdhjetë anëtarët mbështesin Navalny dhe shprehin "solidaritetin e tyre të plotë me te". Kundërshtari 44-vjeçar anti-putin është i ndaluar në një kamp penal në Pokrov dhe aktualisht është në një grevë urie.

Shprehja e solidaritetit ndërpartiak u nënshkrua nga Komisioneri i të Drejtave të Njeriut të Qeverisë Federale, Bärbel Kofler (SPD), politikanët e Gjelbër Manuel Sarrazin, Omid Nouripour dhe Jürgen Trittin, deputetët e Unionit Roderich Kiesewetter, Andreas Nick dhe Jürgen Hardt dhe Liberalët Renata Alt dhe Bijan Djir-Sarai.

Përkrahësit e Nawalny kohët e fundit kishin raportuar një përkeqësim të mëtejshëm të shëndetit të tij. Navalny ka dhimbje në shpinë dhe mpirje në këmbë dhe duar. Kujdesi i duhur mjekësor për te, i është ndaluar.

Raportet në lidhje me grevën e urisë në Navalny janë "dëshpëruese", tha Sarrazin, zëdhënësi i të Gjelbërve për politikën e Evropës Lindore dhe iniciatori i letrës, Spiegel . "Ne nuk duhet të shikojmë anash apo nga ana tjetër, se si sistemi i Putinit e vë  Navalny përsëri në rrezik," kërkoi ai.

Eurodeputetët e bëjnë të qartë se ata i shohin kushtet e ndalimit të Nawalny "si të papajtueshme me Konventën Evropiane për Parandalimin e Torturës". Ata kërkojnë që Këshilli i Evropës të rishikojë kushtet e paraburgimit. Sipas Der Spiegel , letra do t'i dërgohet Rusisë me postë. Por, dyshojnë se letra do t´i arrinte Navalny në këtë mënyrë, prandaj ata i dërguan një kopje dixhitale ekipit të politikanit në Moskë.

Në gusht të vitit 2020 Navalny mbijetoi një sulm helmues me një neurotoksinë nga grupi Novichok. Pas sulmit, kritiku i shquar i Putinit u dërgua në Gjermani dhe u trajtua në Charité të Berlinit. Ai u arrestua menjëherë pasi u kthye në Rusi në janar.

Politikani i opozitës u dënua më pas me më shumë se dy vjet e gjysmë në një burg burg për pretendimin e shkeljes së kushteve të tij ligjore hetuese. Vendimi i tillë u dënua nga shtetet ndërkombëtare dhe shkaktoi protesta masive në Rusi. Navalny u dërgua në qendrën e paraburgimit N2 në qytetin e vogël Pokrov, i cili është rreth 200 kilometra në lindje të Moskës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat