Ministri rumun: Na kanë mbetur vetëm 6 shtretër të lirë

Evropë

Ministri rumun: Na kanë mbetur vetëm 6 shtretër të lirë

Më: 12 prill 2021 Në ora: 00:19
Foto ilustrim

Rumania aktualisht ka vetëm gjashtë shtretër të lirë në në njësitë e kujdesit intensiv për pacientët me Covid-19, tha sot Ministri i Shëndetësisë Vlad Voiculescu.

Ai thotë se ka paralajmëruar disa herë se situata është kritike dhe se ata po përpiqen të gjejnë zgjidhje për tre muaj, raporton agjencia rumune Adjerpres.

“Me Urdhër Ministror 555, ne kemi riorganizuar spitalin Covid-19 në mënyrë që pacientët të kenë qasje në kujdesin e duhur. Unë nuk flas vetëm për pacientët me Covid-19, por për të gjithë pacientët. Për momentin, ka vetëm gjashtë shtretër të kujdesit intensiv në vend, gjashtë shtretër falas “, tha Voiculescu.

Sipas tij, aktualisht 11,875 pacientë të rritur dhe 94 pacientë fëmijë janë të shtruar në spital me rumun 19.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat