Franca “nuk bëri asgjë për të ndaluar” gjenocidin në Ruandë

Evropë

Franca “nuk bëri asgjë për të ndaluar” gjenocidin në Ruandë

Më: 19 prill 2021 Në ora: 23:19
Foto ilustrim

Qeveria franceze mban përgjegjësi “domethënëse” për “mundësimin e një gjenocidi të parashikueshëm”, një raport i porositur nga qeveria e Ruandës përfundon në lidhje me rolin e Francës para dhe gjatë tmerrit në të cilin rreth 800 mijë njerëz u therën në vitin 1994.

Raporti, të cilin Associated Press e ka lexuar, vjen midis përpjekjeve nga Ruanda për të dokumentuar rolin e autoriteteve franceze para, gjatë dhe pas gjenocidit, pjesë e hapave të ndërmarrë nga Presidenti i Francës, Emmanuel Macron për të përmirësuar marrëdhëniet me vendin e Afrikës Qendrore.

Raporti prej 600 faqesh thotë se Franca “nuk bëri asgjë për të ndaluar” masakrat, në prill dhe maj 1994, dhe në vitet pas gjenocidit u përpoq të mbulonte rolin e saj dhe madje u ofroi mbrojtje disa autorëve të krimit, raporton theguardian.

Raporti konkludon se në vitet para gjenocidit, ish-presidenti francez, Francois Mitterrand dhe administrata e tij kishin njohuri rreth përgatitjeve për masakrat – megjithatë vazhdonin të mbështesnin qeverinë e presidentit të atëhershëm të Ruandës, Juvenal Habyarimana.

“Qeveria franceze nuk ishte as e verbër dhe as e pavetëdijshme për gjenocidin e parashikueshëm”, theksojnë autorët.

Ajo arriti në përfundimin se Franca kishte “përgjegjësi të rënda dhe dërrmuese” duke mos iu përgjigjur prirjes që çoi në thertore që vrau kryesisht Tutsët etnikë dhe Hutusët e moderuar që u përpoqën t’i mbronin ata. Grupet e Hutusëve ekstremistë kryen vrasjet. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat