Dodik: Janë krijuar kushtet për bisedime rreth të ardhmes së Bosnjës

Evropë

Dodik: Janë krijuar kushtet për bisedime rreth të ardhmes së Bosnjës

Më: 20 prill 2021 Në ora: 18:42
Milorad Dodik

Kryetari i Presidencës së Bosnje-Hercegovinës, Milorad Dodik, bisedoi sot në Banja Luka me ambasadorin jo-rezident të Izraelit në BH, Noah Gal Gendler, për situatën politike në vendin tonë.

Siç u tha, Dodik vlerësoi se “janë krijuar kushtet që njësitë dhe popujt përbërës të fillojnë të flasin për të ardhmen e Bosnjës”, raporton klix.ba.

Kështu, ai praktikisht vazhdoi retorikën nga ditët e mëparshme, gjatë së cilës ai shpesh përmendte opsionin e “ndarjes paqësore” të Bosnjë dhe Hercegovinës.

Këto teza skandaloze dhe të papranueshme janë dënuar me forcë në Bosnje dhe bashkësinë ndërkombëtare dhe është përsëritur disa herë që nuk mund të ketë ndarje paqësore.

Ndryshe, Dodik ditë më parë deklaroi se po punon fuqishëm për shpërbërjen e shtetit boshnjak.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat