Studimi: 2% e të moshuarve në Britani u infektuan me virus 3 javë pas dozës së parë

Evropë

Studimi: 2% e të moshuarve në Britani u infektuan me virus 3 javë pas dozës së parë

Më: 21 prill 2021 Në ora: 16:29
Ilustrim

Sipas një studimi, më pak se 2% e moshuarve të shtruar në spital u infektuan me virus tre javë pasi morën dozën e parë të vaksinës, duke demonstruar nivelin e mbrojtjes së ofruar nga doza fillestare pas 21 ditësh.

Studimi shqyrtoi më shumë se 74,000 pacientë britanikë të shtruar në spital midis shtatorit dhe fillimit të marsit, nga të cilët pak më pak se 2,000 persona kishin marrë vaksinën.

Ekspertët më pas krahasuan periudhën kohore midis vaksinimit dhe shfaqjes së simptomave.

Studimet kanë zbuluar se një dozë e vetme e vaksinës AstraZeneca ofron mesatarisht 76% mbrojtje ndaj infeksioneve simptomatike nga tre javë deri në 90 ditë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat