Lejohet edhe përdorimi i mbiemrit të nënës në certifikatat martesore në Angli

Evropë

Lejohet edhe përdorimi i mbiemrit të nënës në certifikatat martesore në Angli

Më: 10 maj 2021 Në ora: 17:36
Foto ilustrim

Certifikatat martesore në Angli dhe Wales tani do të përfshijnë mbiemrat e të dy prindërve të qiftit, në vend të vetëm mbiemrit nga babai.

Ndryshimi ka ndodhur që nga e marta në një sistem digjital që modernizon, thjeshtëson dhe e përshpejton procesin nga i cili regjistrohen martesat.

Ministria e Brendshme tha se reformat ishin ndryshimet më të mëdha në sistemin e regjistrimit të martesave që nga viti 1837 dhe si të tilla ato korrigjojnë një anomali historike, duke lejuar kështu që detajet e nënave të shfaqen në certifikatat e martesës për herë të parë.

Martesat aktualisht regjistrohen nga çifti që nënshkruan një libër regjistri, i cili mbahet në secilën zyrë regjistrimi, në kisha dhe në ambientet e regjistruara fetare.

Reforma në Ligjin e Martesës shënon herën e parë që emrat e të dy prindërve të çiftit do të përfshihen në certifikatat e martesës, shkruan The Guardian.

Përpjekjet për të bërë ndryshimin kanë ngecur disa herë gjatë viteve.

Kevin Foster, ministri për kufijtë e ardhshëm dhe imigracionit, tha se këto ndryshime sjellin procesin e regjistrimit në shekullin 21 dhe sipas tij, asnjë prind nuk duhet të mungojë në ditën e martesës së fëmijës së tyre.

Ndryshimet janë bërë në konsultim me palët e interesuara, të tilla si Kisha e Anglisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat