Vaksina Pfizer tani mund të ruhet në frigorifer për një muaj

Evropë

Vaksina Pfizer tani mund të ruhet në frigorifer për një muaj

Më: 18 maj 2021 Në ora: 09:17
Foto ilustrim

Rregullatori i Barnave në Bashkimin Europian ka thënë se vaksina Pfizer tani mund të ruhet në temperaturën e frigoriferit për një kohë shumë më të gjatë sesa që ishte rekomanduar më herët.

Agjencia Evropiane e Barnave ka thënë se sapo vaksinat të shkrihen, shishet e pahapura mund të mbahen në frigorifer deri në një muaj.

Kohëzgjatja aktuale e qëndrimit në frigorifer është vetëm pesë ditë.

Zgjatja e kohës së qëndrimit të vaksinës në frigorifer pritet të ketë një ndikim të rëndësishëm në shpërndarjen e vaksinave në gjithë BE-në.

Nevoja për transport dhe ruajtje në temperatura shumë të ulëta ka qenë një nga disavantazhet kryesore të vaksinës Pfizer.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat