Franca heqë dorë nga bartja e maskës në ambiente të hapura

Evropë

Franca heqë dorë nga bartja e maskës në ambiente të hapura

Më: 16 qershor 2021 Në ora: 14:50
Jean CastEx

Franca po heq maskën e detyrueshme tpër të mbajtur jashtë.

Njoftimi nga kryeministri francez Jean CastEx të bërë kët të mërkurë, vjen pasi që Franca po regjistron mesatarisht rreth 3,900 raste të reja të përditshme të virusit, më pak se 35,000 raste që ishte në kulmin e muajit mars, raporton France24.

CastEx përshëndeti këtë vendim duke thënë se është "lajm shumë  mirë" dhe tha se mbikëqyrja do të hiqet të dielën, dhjetë ditë më parë se sa pritej.

Mbi 58% e popullsisë së rritur të Francës ka marrë të paktën një dozë të vaksinës së Covid-19. Të martën, Kombi i Bashkimit Evropian hapi programet e saj të vaksinimit në 12 deri në 18 vjeç, si pjesë e një shtytje për të mbrojtur kombin si kufizime gradualisht po hiqen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat