Papa Françesku përshëndet rolin e gjyshërve në botë

Evropë

Papa Françesku përshëndet rolin e gjyshërve në botë

Më: 22 qershor 2021 Në ora: 13:50
Papa Françesku

Papa Françesku këtë të martë dërgoi një mesazh solidariteti dhe dhembshurie për të moshuarit përpara Ditës Botërore për Gjyshërit që është muajin e ardhshëm.

“E gjithë Kisha është afër jush – për ne dhe kujdeset për ju, ju do dhe nuk dëshiron t’ju lërë vetëm,” tha ai.

Mesazhi i Papës vjen ndërsa pandemia e koronavirusit vazhdon të marrë jetë dhe të pësojë vështirësi mes të moshuarve, shkruan AP.

“Shumë prej nesh u sëmurën, të tjerët vdiqën ose përjetuan vdekjen e bashkëshortëve ose të dashurve të tyre, ndërsa të tjerët u gjendën të izoluar dhe të vetëm për periudha të gjata,” tha ai.

Papa u bëri thirrje të rinjve të mbështesin të moshuarit.

“E ardhmja e botës varet nga kjo besëlidhje midis të rinjve dhe të moshuarve. Kush, nëse jo të rinjtë, mund t’i marrë ëndrrat e të moshuarve dhe t’i bëjë ato të vërteta?” ai pyeti.

Ai gjithashtu kujtoi gjyshërit se ata ende kanë një rol themelor në formësimin e së ardhmes së botës.

“Dreamsndrrat tona për drejtësi, për paqe, për solidaritet mund të bëjnë të mundur që të rinjtë tanë të kenë vizione të reja. Në këtë mënyrë, së bashku, ne mund të ndërtojmë të ardhmen,” shtoi ai.

Papa 84-vjeçar përmendi edhe gjyshërit e tij që emigruan në Argjentinë nga Italia.

Dita Botërore për Gjyshërit dhe të Moshuarit u krijua nga Papa dhe zhvillohet të dielën e katërt të korrikut, e cila këtë vit bie më 25 Korrik.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat