Ministri kroat: Varianti delta i koronavirusit shumë më agresiv

Evropë

Ministri kroat: Varianti delta i koronavirusit shumë më agresiv

Më: 21 gusht 2021 Në ora: 17:31
Foto ilustrim

Duke vlerësuar situatën aktuale epidemiologjike në Kroaci, Ministri i Shëndetësisë Willy Beros tha se ky është fillimi i valës së katërt të pandemisë koronavirus.

Ai shtoi kjo valë e infeksioneve do të jetë më lehtë, megjithatë theksoi se duhet të “jemi të përgatitur për të gjithë skenarët”.

“Ajo që mund të them është se vaksina është mënyra më e mirë dhe më e shpejtë. Ne nuk duhet të ndihemi tepër të sigurt vetëm për shkak të vaksinave. Ne ende kemi nevojë për: maska, dezinfektim, larje të duarve, distancë,” tha ministri.

Kur u pyet për futjen e masave të reja, Beros tha se çdo seli e qarkut analizon situatën epidemiologjike dhe se strategjia është provuar të jetë efektive.

“Ne vazhdojmë të përsërisim që vaksina është mënyra më e mirë dhe më e shpejtë për të kaluar këtë pandemic, por gjithashtu edhe respektimi i masave luan rol në parandalimin e përhapjes së virusit. Së fundmi kam lexuar që variant delta i koronavirusit është shumë më agresiv”, shtoi ai, raportojnë mediat kroate./

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat