Furnizimi me benzinë: Kriza po fillon të lehtësohet, thotë Boris Johnson

Evropë

Furnizimi me benzinë: Kriza po fillon të lehtësohet, thotë Boris Johnson

Më: 28 shtator 2021 Në ora: 21:57
Boris Johnson

Situata e karburantit në Mbretërinë e Bashkuar ka filluar të përmirësohet, tha kryeministri Boris Johnson - pasi ai u bëri thirrje shoferëve të mbushin makinat e tyre në "mënyrën normale", shkruan BBC.

Ai tha se situata në fushën e përparme po "stabilizohej" dhe njerëzit duhet të jenë "të sigurt" për të filluar biznesin e tyre.

Shoqata e Shitësve me Pakicë të Petrolit tha gjithashtu se kishte "shenja të hershme" që presioni po fillonte të zbutej pas ditëve të radhëve dhe mbylljes së pompave.

Laburistët thanë se qeveria e kishte lënë vendin "të rrëzohej nga kriza në krizë".

Me disa shoferë që vazhdojnë të përballen me vështirësi në furnizimin me karburant, ka pasur thirrje për punonjësit kryesorë, të tillë si personeli i kujdesit shëndetësor dhe social.

Ndërsa kryeministri bëri komentet e tij të para publike mbi problemet e furnizimit me karburant, ai u pyet nëse ai mbështet përparësinë e punëtorëve si stafi i NHS, duke u përgjigjur se "me gjërat që stabilizohen - gjëja më e mirë është - ne stabilizohemi në mënyrë normale".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat