Nusja gjermane e ISIS-it që e la pesëvjeçaren të vdiste nga etja, dënohet me 10 vjet burgim

Evropë

Nusja gjermane e ISIS-it që e la pesëvjeçaren të vdiste nga etja, dënohet me 10 vjet burgim

Më: 26 tetor 2021 Në ora: 08:57
Foto

Një nuse gjermane e ISIS-it u dënua me 10 vjet burgim nga një gjykatë e Mynihut për krimin se la një vajzë pesëvjeçare të vdiste nga etja në diell.

Jennifer Wenisch, 30 vjeç, nga Lohne, u shpall fajtore për ‘dy krime kundër njerëzimit në formën e skllavërisë’, si dhe për ndihmën dhe nxitjen për vrasjen e vajzës dhe për të qenë anëtare e një organizate terroriste.

Wenisch u konvertua në Islam në vitin 2013 dhe shkoi në Irak për t’iu bashkuar Shtetit Islamik, ku ajo dhe bashkëshorti i saj ‘blenë’ një grua dhe një fëmijë yazidi si skllevër shtëpie, sipas gjykatës.

“Pasi vajza u sëmur dhe lau dyshekun e saj, burri i të akuzuarit e lidhi me zinxhirë jashtë si ndëshkim dhe e la fëmijën të vdiste nga etja në vapë”, thanë prokurorët gjatë gjyqit.

“E akuzuara e lejoi burrin e saj ta bënte këtë dhe nuk bëri asgjë për ta shpëtuar vajzën”.

Dënimi i saj, i dhënë nga Gjykata e Lartë Rajonale në Mynih, është kulmi i asaj që mendohet të jetë një nga dënimet e para kudo në botë në lidhje me persekutimin e komunitetit jazidi nga grupi i Shtetit Islamik.

Kryetari i trupit gjykues Reinhold Baier i dha verdiktin Wenisch dje, pasi deklaroi se fëmija ishte ‘i pambrojtur dhe i pafuqishëm i ekspozuar ndaj situatës’ dhe se Wenisch ‘duhej të llogariste që në fillim se fëmija, i cili ishte lidhur në vapën e dielli, rrezikonte të vdiste’.

Bashkëshorti i Wenisch, Taha al-Jumailly, po përballet gjithashtu me gjyq në procedura të veçanta në Frankfurt, ku vendimi do të jepet në fund të nëntorit.

Kur u pyet gjatë gjyqit për dështimin e saj për të shpëtuar vajzën, Wenisch tha se kishte ‘frikë’ se burri i saj ‘do ta shtynte ose do ta mbyllte’.

E identifikuar vetëm me emrin e saj të parë Nora, nëna e vajzës yazidi ka dëshmuar vazhdimisht si në Mynih ashtu edhe në Frankfurt për mundimin që dyshohet se i është bërë fëmijës së saj.

Mbrojtja kishte pretenduar se dëshmia e nënës është e pabesueshme dhe tha se nuk kishte prova që vajza, e cila u dërgua në spital pas incidentit, në të vërtetë vdiq.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat