Shef i ri i Interpolit zgjidhet Ahmed Nasser Al Raisi

Evropë

Shef i ri i Interpolit zgjidhet Ahmed Nasser Al Raisi

Më: 25 nëntor 2021 Në ora: 16:44
Ahmed Nasser Al Raisi

Asambleja e Përgjithshme e INTERPOL-it ka zgjedhur Ahmed Nasser Al Raisi nga Emiratet e Bashkuara Arabe si Presidentin e ri të Organizatës. Z. Al Raisi u zgjodh pas tre raundeve të votimit, njofton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch nga Interpoli.

Sipas nenit 16 të Kushtetutës së INTERPOL-it, “për zgjedhjen e Presidentit kërkohet një shumicë prej dy të tretash; Nëse kjo shumicë nuk arrihet pas votimit të dytë, mjafton një shumicë e thjeshtë”.

Në raundin final z. Al Raisi mori 68.9 për qind të votave të hedhura nga vendet anëtare.

Si President, roli i z. Al Raisi gjatë mandatit të tij katërvjeçar do të përfshijë kryesimin e mbledhjeve të Komitetit Ekzekutiv, i cili mbikëqyr zbatimin e vendimeve të marra në Asamblenë e Përgjithshme.
“Është një nder që jam zgjedhur për të shërbyer si President i ardhshëm i INTERPOL-it”, tha zoti Al Raisi.

“INTERPOL është një organizatë e domosdoshme e ndërtuar mbi forcën e partneriteteve të saj. Është kjo frymë bashkëpunimi, e bashkuar në mision, që unë do të vazhdoj ta nxis ndërsa punojmë për të bërë një botë më të sigurt për njerëzit dhe komunitetet.”

Sekretari i Përgjithshëm Jürgen Stock, zyrtari i lartë i Organizatës me kohë të plotë i cili mbikëqyr funksionimin e përditshëm të Sekretariatit të Përgjithshëm të INTERPOL-it, përshëndeti emërimin e z. Al Raisi.

Gazeta zvicerane ne shqip le Canton27.ch nga Stambolli para dy dite kishte njoftuar se kandidat potencial per te qenë ne krye te Interpolit eshte Gjeneral Major Ahmed Naser al-Raisi, inspektor i përgjithshëm në Ministrinë e Brendshme të Emirateve të Bashkuara Arabe, i cili edhe sot eshte zgjedhur në postin 4-vjeçar të presidentit të Interpolit.

“Për tre vitet e fundit kam punuar me z. Al Raisi në rolin e tij të mëparshëm si delegat në Komitetin Ekzekutiv. Mezi pres të punoj ngushtë me të për të siguruar që INTERPOL të vazhdojë të përmbushë mandatin e tij dhe të mbështesë bashkëpunimin ndërkombëtar policor.’

Presidenti dhe anëtarët e tjerë të Komitetit Ekzekutiv zgjidhen nga Asambleja e Përgjithshme mbi bazën “një vend një votë”, ku çdo votë ka peshë të barabartë.

Roli i Presidentit, i cili është me kohë të pjesshme dhe pa pagesë, është të kryesojë Asamblenë e Përgjithshme dhe tre mbledhje të Komitetit Ekzekutiv çdo vit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat